Rak GRUCZOŁU KROKOWEGO
BUDOWA GRUCZOŁU KROKOWEGO
Gruczoł krokowy zwany również prostatą jest męskim narządem płciowym o kształcie i wielkości kasztana. Jest on położony poniżej pęcherza moczowego i przed odbytnicą. Zadaniem gruczołu krokowego jest produkowanie płynu nasiennego. Płyn nasienny spełnia funkcje odżywcze dla plemników, które są męskimi komórkami rozrodczymi. Prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego związane jest z oddziaływaniem męskiego hormonu płciowego - testosteronu.
OBJAWY RAKA GRUCZOŁU KROKOWEGO
Rak gruczołu krokowego stanowi około 5% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Wśród nowotworów występujących u mężczyzn zajmuje on trzecie miejsce pod względem częstości, po raku płuca i raku żołądka. Najczęściej chorują mężczyźni po 50 roku życia.
Około połowa wszystkich mężczyzn po 50-tym roku życia skarży się na:
- częste oddawanie moczu zwłaszcza w nocy,
- trudności z oddawaniem moczu - konieczność tzw. napinania się.
Są to najczęściej objawy tzw. łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Te problemy są spowodowane z obniżeniem poziomu testosteronu co jest typowe dla mężczyzn po 50 roku życia. Wczesne objawy raka gruczołu krokowego są identyczne z wymienionymi wyżej objawami łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W miarę rozwoju raka po pewnym czasie do opisanych powyżej objawów wczesnych dołączają się:
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
- oddawanie moczu „cienkim strumieniem",
- niemożność oddania moczu,
- krew w moczu,
- bolesne ejakulacje (wytryski),
- bóle kostne kręgosłupa, bioder i kości udowych.
Jak powiedziano powyżej wczesne objawy raka są nie do odróżnienia od objawów łagodnego przerostu prostaty. Bez niezbędnych badań nie można postawić rozpoznania i rozstrzygnąć czy dolegliwości występujące u pacjenta są objawami raka czy łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Dlatego też wystąpienie tych wczesnych objawów powinno być sygnałem, że należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Lekarz zleci wykonanie następujących badań:
- badanie palcem przez odbytnicę,
- badanie ultrasonograficzne (USG),
- badanie poziomu PSA (jest to badanie krwi pozwalające na oznaczenie poziomu markera swoistego dla raka gruczołu krokowego),
a w razie potrzeby:
- wykonanie punkcji gruczołu krokowego, która pozwala na oglądnięcie komórek gruczołu krokowego pod mikroskopem i precyzyjne postawienie rozpoznania raka lub wykluczenie go.
Rak wcześnie wykryty jest uleczalny.
W razie potwierdzenia rozpoznania raka niezbędne będzie wykonanie badań dodatkowych, które pozwolą na ocenę zaawansowania choroby i kwalifikację do odpowiedniego leczenia. Do tych badań należą:
- zdjęcie klatki piersiowej,
- USG jamy brzusznej,
- podstawowe badanie krwi i moczu,
- tomografia komputerowa miednicy małej,
- zdjęcia układu kostnego.
W wyniku wykonania wszystkich wymienionych powyżej badań uzyskujemy pełną informację jakie jest zaawansowanie raka, jaki jest jego rodzaj co pozwala na podjęcie decyzji o metodzie leczenia, którą należy zastosować u danego pacjenta.