Rak piersi
Budowa piersi
Pierś jest organem parzystym, gruczołowym, którego zadaniem jest wytwarzanie pokarmu. Każda pierś jest zbudowana z 15 - 20 płatów. Płat składa się z wielu płacików zawierających małe gruczołowate struktury - zbiorniczki, w których w okresie karmienia jest produkowana i magazynowana treść pokarmowa, zwana mlekiem. Płaty, płaciki i końcowe zbiorniczki gruczołowe połączone są przewodami prowadzącymi ostatecznie do brodawki sutkowej, położonej na zewnątrz w centralnym, ciemniejszym miejscu, zwanym otoczką brodawki. Poza płatami, płacikami, zbiorniczkami i przewodzikami pierś zawiera w swej budowie tkankę tłuszczową. Między piersią, a żebrami znajdują się mięśnie.
OBJAWY RAKA PIERSI
Piersi kobiet różnią się wielkością, kształtem i spoistością. U każdej kobiety różnice te występują w zależności od okresu dojrzałości hormonalnej (np. dojrzewanie, klimakterium), od cyklu miesiączkowego. Pierś w dotyku sprawia wrażenie nierównej, ziarnistej lub grudkowej masy. Często, zwłaszcza tuż przed krwawieniem miesięcznym, jest większa, skóra jest napięta, wrażliwa. Ze względu na zmiany, jakie występują w kształcie i konsystencji piersi bardzo ważne jest, aby każda kobieta badała często swoje piersi. W ten sposób nauczy się oceniać, jakie są ich cechy naturalne, a co jest nieprawidłowością i powinno obudzić czujność. Znalezienie nowych, nie stwierdzanych wcześniej zgrubień, guzków, czy zaciągnięć skóry powinno skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty u lekarza. Zmiany, które znajdzie Pani przy badaniu swoich piersi, mogą być jednym z objawów raka. Szczególnie powinny Panią zaniepokoić objawy wymienione poniżej. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie muszą wystąpić wszystkie. Wystarczy stwierdzenie jednego z nich, by wzbudzić zaniepokojenie:
- zmiana wielkości i kształtu piersi nie ustępująca po miesiączce,
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
- zmiana koloru skóry piersi,
- wciąganie skóry piersi,
- pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi. Natomiast ból nie jest istotnym objawem
w raku piersi, występuje bardzo rzadko. Wymienione powyżej, a także wszelkie inne zauważone w piersiach zmiany, których wcześniej nie było, powinny zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Rak wcześnie wykryty i prawidłowo leczony jest uleczalny.
KTÓRE KOBIETY NAJCZĘŚCIEJ CHORUJĄ NA RAKA PIERSI ?
Badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest przyczyna powstania taka piersi. Wiadomo jednak, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi, czyli które kobiety najczęściej chorują.
Wiek - najwięcej, czyli 2/3 zachorowań na raka piersi dotyczy kobiet po 50 roku życia.
Obciążenia rodzinne - kobiety, których matki lub siostry chorowały na raka piersi, chorują dwa razy częściej niż kobiety bez takiego obciążenia rodzinnego.
Wywiad ginekologiczny - najczęściej na raka piersi chorują kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła w bardzo młodym wieku, które późno zakończyły miesiączkowanie, które pierwszy raz zaszły w ciążę po 30 roku życia oraz kobiety, które nie rodziły.
Dieta - najczęściej rak piersi występuje u kobiet otyłych, które spożywają duże ilości tłuszczów zwierzęcych, a mało witamin.
Wcześniejsze choroby - niebezpieczeństwo zachorowania po raz drugi na raka piersi zagraża 15% kobiet, które poprzednio już chorowały na raka piersi.