Wszechstronna działalność na rzecz rozwoju onkologii na Opolszczyźnie.
czym jest rak? leczenie raka, rak piersi, rak szyjki macicy, rak płuca, rak krtani i gardła, rak jelita grubego, rak gruczołu krokowego, efekty uboczne chemioterapii, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia, rehabilitacja, o raku piersi, objawy raka piersi,onkologia, Opolska Fundacja Antynowotworowa

Rak piersi

Budowa piersi

Pierś jest organem parzystym, gruczołowym, którego zadaniem jest wytwarzanie pokarmu. Każda pierś jest zbudowana z 15 - 20 płatów. Płat składa się z wielu płacików zawierających małe gruczołowate struktury - zbiorniczki, w których w okresie karmienia jest produkowana i magazynowana treść pokarmowa, zwana mlekiem. Płaty, płaciki i końcowe zbiorniczki gruczołowe połączone są przewodami prowadzącymi ostatecznie do brodawki sutkowej, położonej na zewnątrz w centralnym, ciemniejszym miejscu, zwanym otoczką brodawki. Poza płatami, płacikami, zbiorniczkami i przewodzikami pierś zawiera w swej budowie tkankę tłuszczową. Między piersią, a żebrami znajdują się mięśnie.

OBJAWY RAKA PIERSI

Piersi kobiet różnią się wielkością, kształtem i spoistością. U każdej kobiety różnice te występują w zależności od okresu dojrzałości hormonalnej (np. dojrzewanie, klimakterium), od cyklu miesiączkowego. Pierś w dotyku sprawia wrażenie nierównej, ziarnistej lub grudkowej masy. Często, zwłaszcza tuż przed krwawieniem miesięcznym, jest większa, skóra jest napięta, wrażliwa. Ze względu na zmiany, jakie występują w kształcie i konsystencji piersi bardzo ważne jest, aby każda kobieta badała często swoje piersi. W ten sposób nauczy się oceniać, jakie są ich cechy naturalne, a co jest nieprawidłowością i powinno obudzić czujność. Znalezienie nowych, nie stwierdzanych wcześniej zgrubień, guzków, czy zaciągnięć skóry powinno skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty u lekarza. Zmiany, które znajdzie Pani przy badaniu swoich piersi, mogą być jednym z obja­wów raka. Szczególnie powinny Panią zaniepokoić objawy wymienione poniżej. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie muszą wystąpić wszystkie. Wystarczy stwierdzenie jednego z nich, by wzbudzić zaniepokojenie: - zmiana wielkości i kształtu piersi nie ustępująca po miesiączce,
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
- zmiana koloru skóry piersi,
- wciąganie skóry piersi,
- pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi. Natomiast ból nie jest istotnym objawem w raku piersi, występuje bardzo rzadko. Wymienione powyżej, a także wszelkie inne zauważone w piersiach zmiany, których wcześniej nie było, powinny zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Rak wcześnie wykryty i prawidłowo leczony jest uleczalny.

KTÓRE KOBIETY NAJCZĘŚCIEJ CHORUJĄ NA RAKA PIERSI ?

Badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest przyczyna powstania taka piersi. Wiadomo jednak, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi, czyli które kobiety najczęściej chorują.

Wiek - najwięcej, czyli 2/3 zachorowań na raka piersi dotyczy kobiet po 50 roku życia.

Obciążenia rodzinne - kobiety, których matki lub siostry chorowały na raka piersi, chorują dwa razy częściej niż kobiety bez takiego obciążenia rodzinnego.

Wywiad ginekologiczny - najczęściej na raka piersi chorują kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła w bardzo młodym wieku, które późno zakończyły miesiączkowanie, które pierwszy raz zaszły w ciążę po 30 roku życia oraz kobiety, które nie rodziły.

Dieta - najczęściej rak piersi występuje u kobiet otyłych, które spożywają duże ilości tłuszczów zwierzęcych, a mało witamin.

Wcześniejsze choroby - niebezpieczeństwo zachorowania po raz drugi na raka piersi zagraża 15% kobiet, które poprzednio już chorowały na raka piersi.


Rak piersi. Plik w formacie .pdf , waga 300 Kb: