Rak szyjki macicy
BUDOWA NARZĄDU RODNEGO KOBIETY
Narząd rodny kobiety zbudowany jest ze sromu, pochwy, macicy, jajowodów oraz jajników. Macica kształtem przypomina odwróconą gruszkę, zlokalizowana jest centralnie w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Część łącząca macicę z pochwą nazywana jest szyjką macicy, pozostała - trzonem macicy. Wnętrze trzonu macicy stanowi jama macicy wyścielona błoną śluzową tzw. endometrium, które złuszcza się, co miesiąc aż do okresu przekwitania. Rogi macicy przechodzą w jajowody – rurkowate narządy łączące jamę macicy z jamą otrzewnową. W jamie otrzewnej znajdują się jajniki, o owalnym kształcie, w których produkowane są komórki jajowe i hormony płciowe. Czynność jajników ustaje w okresie przekwitania ( 45-50 rok życia).
OBJAWY RAKA NARZĄDU RODNEGO
Część guzów, które rozwijają się w narządzie rodnym to nowotwory łagodne. Nie są one groźne dla życia, ale powinny być leczone chirurgicznie, ponieważ z czasem mogą przejść w raka, czyli zezłośliwieć. Wśród tych guzów wymienić można cysty jajników czyli torbiele, mięśniaki macicy.
Najczęstszym nowotworem narządu rodnego jest rak szyjki macicy. We wczesnych stadiach może nie dawać żadnych objawów. Na raka szyjki macicy chorują zarówno bardzo młode kobiety jak i kobiety starsze. Dolegliwości, które powinny skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza to upławy, nieprawidłowe krwawienia nie związane z miesiączkami, przedłużające się miesiączki, plamienia po współżyciu seksualnym. Rak trzonu macicy ( rak endometrium) najczęściej pojawia się u kobiet otyłych po okresie przekwitania. Najczęstszymi jego objawami są plamienia i krwawienia po menopauzie. Rak jajników występuje zarówno u kobiet młodych i bardzo młodych (nawet w wieku 16 lat) jak i u kobiet starszych, a nawet po menopauzie. Rak jajnika długo może nie dawać objawów. Często powoduje dolegliwości w postaci pobolewania dołem brzucha, częstego parcia na mocz, zaparć stolca, powiększania się obwodu brzucha.