Wszechstronna działalność na rzecz rozwoju onkologii na Opolszczyźnie.
czym jest rak? leczenie raka, rak piersi, rak szyjki macicy, rak płuca, rak krtani i gardła, rak jelita grubego, rak gruczołu krokowego, efekty uboczne chemioterapii, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia, rehabilitacja, o raku piersi, objawy raka piersi,onkologia, Opolska Fundacja Antynowotworowa

Rak szyjki macicy

PROFILAKTYKA, CZYLI JAK UNIKNĄĆ RAKA NARZĄDU RODNEGO

Każda kobieta powinna wiedzieć, co należy robić, żeby nie zachorować na raka narządu rodnego oraz co robić, żeby w razie zachorowania mieć największą szansę na wyleczenie.

1. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienie to daje uodpornienie na zakażenie wirusem HPV czyli jest ochroną przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Najlepszy efekt daje szczepienie dziewczynek od 11 roku życia, ale kobiety w każdym wieku mogą się poddać takim szczepieniom. Szczepienie jest nieskuteczne gdy u pacjentki stwierdzony zostanie rak szyjki macicy. Aby szczepienie było skuteczne niezbędne jest trzykrotne podanie szczepionki.

2. Badanie ginekologiczne to niezbędne badanie pozwalające na wczesne wykrycie schorzeń lub stanów, które mogą być wstępem do choroby nowotworowej czyli są tzw. stanami przedrukowymi.

3. Stosowanie diety zawierającej dużą ilość naturalnych witamin tzn. jarzyn i owoców, maksymalne ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych oraz dbanie o to, aby nie utyć - rak trzonu macicy to choroba głównie kobiet otyłych.

Badanie ginekologiczne to niezbędne badanie pozwalające na wykrycie schorzeń lub stanów, które mogą być wstępem do choroby nowotworowej, czyli są tzw. stanami przedrakowymi. Do stanów przedrakowych należą: przewlekłe nie leczone stany zapalne, nadżerki szyjki macicy, nie leczone poporodowe pęknięcia szyjki macicy, powiększające się mięśniaki macicy. Kobiety nie odczuwające żadnych dolegliwości ze strony narządu rodnego powinny zgłaszać się do okresowych badań kontrolnych 1 raz w roku. Badanie okresowe składa się z badania ginekologicznego, badania cytologicznego oraz badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej.

Natomiast każda kobieta stwierdzająca u siebie upławy, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, odczuwająca pobolewania lub bóle dołem brzucha, parcie na pęcherz powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa.

Leczenie stanów przedrakowych pozwala uniknąć zachorowania. Nawet, jeśli zostanie rozpoznany nowotwór można go wyleczyć gdy jest wcześnie wykryty.

Pamiętaj raz w roku i zawsze w razie dolegliwości:
-badanie ginekologiczne,
-badanie cytologiczne,
-USG jamy brzusznej,
-kolposkopia.
to Twój obowiązek wobec siebie i Twojej Rodziny.

DIAGNOZOWANIE NOWOTWORÓW NARZĄDU RODNEGO

Podstawową metodą oceny narządu rodnego są następujące badania:
-badanie ginekologiczne, w skład, którego wchodzi oglądanie sromu, badanie we wzierniku ginekologicznym pochwy i szyjki macicy, dwuręczne badanie macicy i jajników oraz badanie przez kiszkę stolcową,
-biopsja, czyli pobranie wycinków z chorej tkanki. Wycinki te są następnie przekazywane do pracowni histopatologii i tam na podstawie oceny pod mikroskopem histopatolog stawia rozpoznanie. Badaniami dodatkowymi przydatnymi w ocenie schorzeń narządu rodnego są:
- kolposkopia, tzn. oglądanie szyjki macicy w powiększeniu i po specjalnym barwieniu,
- rozmazy cytologiczne z szyjki macicy,
- badanie USG jamy brzusznej i przez pochwę szczególnie przydatne do oceny jajników i śluzówki macicy,
- badanie, endoskopowe czyli histeroskopia to badanie polegające na oglądaniu wnętrza jamy macicy przy pomocy specjalnego wziernika,
- laparoskopia to oglądanie wnętrza jamy brzusznej przy pomocy specjalnego wziernika,
- badania radiologiczne: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Podstawą do rozpoznania nowotworu złośliwego jest wyłącznie badanie histopatologiczne próbek pobranych z chorej tkanki.